BSK Urban Art ovládne Bratislavu! (2)

 

Už túto sobotu sa v Bratislave na 16 pódiách predstaví 40 umeleckých vystúpení a 14 neziskových organizácií. Nuda v Bratislave sa teda skončí už o dva dni presne o 11:45, kedy sa na Hlavnom námestí oficiálne začne prvý Urban Art Festival.

 

„Urban art festival je formát, ktorý nájdete v mnohých metropolách, kedy v jeden deň po celom meste prinesiete niekoľko stageov, na ktorých odprezentujete od folklóru, až po vážnu hudbu všetko. Zároveň dodržiavame to, čo je pre Bratislavskú župu typické a zrozumiteľné, čo sa týka metropolitnej kultúry. Snažíme sa kultúru doniesť aj do ostatných mestských častí, konkrétne Petržalka, Ružinov a ďalej, aby ľudia zažili niečo v rámci tohto jednodňového festivalu. Ale čo najviac chceme po ľuďoch, aby si ľudia užili vyslovene tento mestský festival, tento deň, pozbierali si pečiatky z jednotlivých stagov. Prúd ľudí v rámci celého mesta a aby sa dobrá nálada sa rozšírila do celej metropoly. To je hlavnou myšlienkou tohto festivalu. Je to súčasťou kultúrneho leta. Je spolupráca župy, mesta, a všetkých ostatných zložiek. Je to ukážkový príklad toho, ako spolupracuje samospráva aj so súkromnými subjektmi a hlavne aj medzi sebou. Je to ukážka Bratislavčanom, že takto má metropola vyzerať, takto má spolupracovať či v oblasti kultúry, ale aj v ostatných oblastiach. Pre nás je veľmi dôležité, že je to súčasťou cestovného ruchu, lebo stále viac sa chceme zaradiť do mapy metropoly, kde sa oplatí v rámci cestovného ruchu tráviť čas,“ predstavil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Urban Art Festival už túto sobotu, teda 24. júna, prinesie do hlavného mesta 40 umeleckých vystúpení dovedna na 16 pódiách. Tie budú umiestnené priamo pri dvanástich bratislavských atraktivitách, o ktorých sa návštevníci dozvedia viac priamo z pódia, pretože aj prednáška o blízkych pamätihodnostiach bude súčasťou programu. Okrem umeleckého a edukačného, bude mať Urban Art Festival aj charitatívny rozmer. Pri 14 pódiách budú aj stánky neziskových organizácií, ktorým môžu návštevníci prispieť. Pokiaľ prispejú siedmim z nich a zozbierajú teda 7 pečiatok, tak sú pre návštevníkov vstupenkou na VIP Afterparty v KC Dunaj. Tam sa o zábavu postarajú slovenskí Standupisti a DJ Hajtkovič.

„Počas jedného dňa bude v Bratislave postavených 16 pódií, prestaví sa 40 umelcov. Máme pripravené tri diskusie, dve tematické zóny, predstavíme 12 bratislavských atraktivít, ktoré sú naozaj top špičkou medzi atraktivitami Bratislavy a predstavíme 14 neziskových organizácií, ktoré budú môcť počas Urban Art Festivalu predstaviť svoju činnosť. Ak by som to mal zhrnúť, Urban Art Festival je umelecky, edukačný a charitatívny festival, ktorý prezentuje atraktivity Bratislavy, domácich umelcov a neziskové organizácie a súčasťou každého umeleckého vystúpenia bude prednáška o danej atraktivite. To znamená ľudia, ktorí prídu na dané miesto tak sa dozvedia o tom mieste niečo viac, ako iba to, že sa nachádzajú v Bratislave,“ predstavil v skratke Urban Art Festival výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism Lukáš Dobrocký.

Každé pódium, a teda každá zóna, bude mať vlastný hudobný štýl. Na Hlavnom námestí bude znieť folklór, Námestím slobody Hip-Hop, na Magio pláži sa predstavia najlepší slovenskí DJi, o kúsok ďalej, teda v Sade Janka Kráľa bude znieť pop, Námestím SNP bude od 18:00 znieť rocková hudba, Rudnayovým námestím jazz, funky bude mať stanovište na Rybnom námestí, alternatíva na Kamennom námestí a Námestie Eugena Suchoňa bude patriť Viva Musica! festivalu a ich podujatiu Viva Ulica! Pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava sa predstaví Biele divadlo, Cirkevné konzervatórium v Bratislave a Elledanse. Koncertné vystúpenia nie sú v rovnakom čase, návštevníci teda majú možnosť prechádzať medzi jednotlivými miestami a vychutnať si všetko, čo Urban Art Festival ponúka.

„Spolupráca sa stále rozvíja. My spolupracujeme so župou aj a mestskou časťou na Kultúrnom lete už viac rokov a som rád, že Bratislavská župa sa nezasekla na tomto prvom kroku, naopak, že vstúpila výraznejšie do mesta, zato ďakujeme. Hlavne preto, že ten projekt šestnástich umeleckých scén, ktorý prináša do mesta, je niečo vzácne a myslím si, že to bude zaujímavý deň v meste a naozaj pozývame Bratislavčanov aj návštevníkov, že zažijú niečo, čo nie je všednou zmenou mesta, pretože tie scény sú postavené kvalitne. Partneri, ktorí na tom robia, sú naozaj silní a znalí, takže si myslím, že to bude niečo vzácne. Preto sme radi, že je to súčasťou aj celoletného festivalu Kultúrneho leta a Hradných slávností,“ uzavrel za BKIS Vladimír Grežo.

Súčasťou Urban Art Festivalu sú aj tri diskusie v Letnej čitárni U červeného raka. Hostia budú diskutovať o Okrášľovaní Bratislavy, o tom Ako sa kraj podieľa na rozvoji metropoly a o Urbánnom rozvoji Bratislavy. Na staromestských Hradbách bude pre návštevníkov Vínna ulička, kde sa predstaví šestica malokarpatských vinárov, vinári budú aj na Festivale Frankovky modrej na Hlavnom námestí, na Židovskej ulici bude Handmade zóna, Bratislavský dobový piknik so swingovým popoludním bude obývať Medickú záhradu, kelti dobyjú Hrad Devín a pred Starou tržnicou si môže každý pochutnať na tom najlepšom zo Street Foodu. Jedlo bude aj na Gurmán feste v Sade Janka Kráľa.

„Pokúsime sa spolu o vytvorenie slovenského rekordu. Na Nedbalovej ulici budeme mať takzvanú Umbrella street. Dáždniky sú súčasťou veľkých festivalov vo svete a my ich chceme priniesť aj do Bratislavy. Práve preto sa pokúsime o vytvorenie slovenského rekordu v najväčšom počte otvorených a krútiacich sa dáždnikov na jednej ulici za jedu minútu. Pozývame teda všetkých na 17:00 na Nedbalovu ulicu na vytvorenie slovenského rekordu. Kto by prišiel bez dáždnika, tomu ho zabezpečíme,“ dodal výkonný riaditeľ KOCR Bratislava Region Tourism Lukáš Dobrocký.

Organizátormi Urban Art Festivalu sú Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism a Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Spoluorganizátormi sú Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR – Bratislava, Bratislava – Staré Mesto, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Bratislavský okrášľovací spolok a OOCR Malé Karpaty.