Obec Kopčany ako oprávnený žiadateľ vo výzve z Regionálneho operačného programu (programové obdobie 2007-2013) , prioritná os 3 – Posilnenie kultúrneho potenciálu a regionálneho rozvoja cestovného ruchu, opatrenie 3.1 Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov podalo vo februári 2015 žiadosť o získanie nenávratného finančného príspevku na revitalizáciu časti historického objektu žrebčínu – časti Kaštieľ.
V mesiaci júl 2015 sa podpísala zmluva nenávratný finančný príspevok. Ukončenie realizácie projektu bolo 30.11.2015.
Cieľ projektu: vytvorenie konkurencieschopného kultúrno-spoločenského strediska prostredníctvom obnovy časti „ Malý kaštieľ“ historického žrebčínu v Kopčanoch.
Špecifické ciele projektu:
-zachovanie kultúrneho dedičstva obnovou významného pamiatkového objektu
– zvýšenie dostupnosti a kvality služieb poskytovaných kultúrno-osvetovými inštitúciami na regionálnej úrovni
-posilnenie kultúrneho potenciálu regiónu vytvorením priestorov pre kultúrno-spločenské aktivity
Po zrealizovaní projektu sa objekt sprístupní širokej verejnosti ako kultúrno-spoločenské a osvetové centrum pre realizáciu folklórnych a umeleckých vystúpení, realizáciu spoločenských podujatí, humanitné osvetové činnosti – semináre, verejné prezentácie a pod., tvorivé osvetové činnosti – napr. kurzy umeleckej tvorby, tradičných zručností atď.

V rámci projektu boli zrealizované nasledujúce stavebno-technické aktivity:
– búranie jestvujúcich podláh a ich obnova
– odstránenie a nahradenie stropnej a strešnej konštrukcie
-odstránenie a obnova muriva
– rekonštrukcia vonkajších aj vnútorných omietok
-klampiarske a zámočnícke práce
– kanalizačná a vodovodná prípojka, plynovod a elektrická prípojka NN a vnútorné inštalácie .
Po vonkajšom obvode revitalizovanej časti sa zrealizovala úprava nivelety terénu. Pre telesne postihnuté osoby je zabezpečená rampa – pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu.
V rámci projektu bolo zakúpené interiérové vybavenie objektu – stoly, stoličky, svietidlá, výpočtová technika – plátno, dataprojektor, notebooky a infokiosk.

Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85% z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10% zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Európsky fond regionálneho rozvoja
„Investícia do Vašej budúcnosti“

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
riadiaci orgán pre ROP
www.ropka.sk
spracovala: Ing. Okániková Erika

 

Pred rekonštrukciou

Pred rekonštrukciou

 

Po rekonštrukcii.

Po rekonštrukcii

 

Cisársky a kráľovský žrebčín Kopčany

Po prvýkrát sa žrebčín v Kopčanoch spomína v rokoch 1660 – 1680, kedy bol Adamom Csoborom v Kopčanoch vybudovaný rozsiahly bohatý žrebčín (nachádzali sa tu arabské, španielské a iné kone), ale nepodarilo sa dokázať, že spomínaný žrebčín je totožný s jestvujúcim žrebčínom – Štítom, založeným Štefanom Lotrinským. O existencií žrebčínu svedčí aj záznam zo 17. 7. 1712, kedy majiteľ Marek Czobor preberá majetky svojej matky, vdovy, rodenej Erdődy. V zmluve sa syn zaväzuje zaistiť matke ročne 12 000 zlatých, dať k dispozícii 12 koní a iné náležitosti).

Kráľovský žrebčín v Kopčanoch bol založený roku 1736 Františkom Štefanom vojvodom Lotrinským (ako tretí žrebčín založený Karlom VI). Ten už v roku 1736 premiestnil do žrebčínu v Kopčanoch chovné kone dovezené zo Saaralbe. Roku 1765 Mária Terézia povýšila Kopčiansky žrebčín na dvorný – cisársky a kráľovský žrebčín. V roku 1798 boli do Kopčianskeho žrebčína presunuté kone z Tešína. Stádo tvorili väčšinou vraníci a beluše z kladrubského chovu. Plocha pozemkov užívaných žrebčínom (cca 400 koní) mala cca 400ha, väčšinou to boli lúky pri rieke Morave (pasienky ako Veľká a Malá Niva, Segeti, Olšová Niva a iné od Adamova až po Hodonín).

Kopčiansky žrebčín patril k žrebčincom menšieho typu (10 žrebcov, necelých 100 kobýl, a asi 200 mladých koní a kobyliek). V roku 1826 bol chov plnokrvníkov v Kopčanoch zrušený. V roku 1828 boli všetky kone zo žrebčína prevezené do Kladrúb nad Labem.

V 20. storočí bol objekt žrebčínu využívaný na rôzne účely. V roku 1935 tu bol založený roľnícky družstevný liehovar. V objekte sa spracovávala cukrová repa a zemiaky na (po vojne liehovar zanikol), sídlil tu holičsky semenársky štátny majetok.

Zdroj: http://ckzkopcany.eu