Občianske združenie Podhoran, so sídlom v Plaveckom Petre uzatvorilo v Hlbokom,  dňa 16. januára 2016 zmluvu o vzájomnej spolupráci s Opštinou Kovačica zo Srbskej republiky.

Zmluvu v mene srbských partnerov podpísali páni Martin Markuš za Asociáciu pre edukáciu a regionálny rozvoj Padiny a Dipl. Ing. Ján Husárik, primátor mesta Kovačica. Zmluvné strany sa dohodli na nadviazaní a rozvoji vzájomnej spolupráce medzi miestnymi podnikateľmi, a oživení a rozvoji spolupráce na poli kultúrneho dedičstva.

Okres Kovačica sa nachádza v južnej časti Banátu v juhovýchodnej časti Vojvodiny. Rozprestiera sa na ploche 419 km2.

Severozápadnou časťou preteká rieka Tamiš, východnú časť kryje Deliblatská piesočina so svojimi špecifickými prírodnými a geografickými charakteristikami. Orná pôda tu zaberá 84 % územia, prevažne prvotriednej kvality. Štyri pätiny tvorí čiernozem čo je najúrodnejší  druh pôdy v panónskej časti a umožňuje vysoké poľnohospodárskej výnosy.

Kovačica je u nás známa tiež svojim insitným umením, vynikajúcimi insitnými maliarmi a od roku 1955 galériou insitného umenia.

V tomto území žije najväčšia slovenská menšina, ktorá si udržuje svoj materinský jazyk. Partnerstvo bolo sprostredkované starostom obce Hlboké, členom OZ Podhoran. Zástupcovia Srbska boli na ceste do Třinca v Českej republike, kde už 6 rokov udržujú spoluprácu.

Podpis zmluvy sa konal v Hlbokom a náhodou, možno aj symbolicky v deň narodenín Svetozára Hurbana Vajanského.

Viac v priloženom článku…

Zdroj: podhoran.sk
Foto: obechlboke.sk

 

O obci Hlboké

Poloha

Leží na styku Borskej nížiny a Myjavskej pahorkatiny štyri kilometre južne od Senice.

História

Prvá písomná zmienka o obci s názvom Holbouk sa datuje do roku 1262. najskôr patrila k hlohoveckému panstvu, od konca 13.storočia bola súčasťou brančského panstva. Jej poslednými vlastníkmi boli majitelia hradu Korlátko. V 18.storočí bola obec známa chovom oviec, ktorých vlna bola najkvalitnejšia v širokom okolí. Okrem oviec sa tu chovali i znamenité plemenné kone.. V hlbokom sa tradične vyrábali pletené čipky z konopnej nite. V rokoch 1843 až 1888 v obci pôsobil Jozef Miloslav Hurban, jedna z vedúcich osobností slovenského národného obrodenia. Počas takmer polstoročia Jozef  Miloslav Hurban z Hlbokého vytvoril významné centrum slovenskej kultúry. A založil tu a redigoval Slovenskje pohladi, ktoré zohrali dôležitú úlohu v seba uvedomovacom procese Slovákov. Spisovateľ, básnik a politik Jozef Miloslav Hurban patril k iniciátorom uzákonenia spisovnej slovenčiny a bol spoluzakladateľom Matice slovenskej .

Pamiatky

Spomienkou na život a pôsobenie Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom je Pamätná izba Jozefa Miloslava Hurbana. Expozícia sa nachádza v dvoch miestnostiach prízemnej budovy bývalej školy. Je venovaná životu a dielu Jozefa Miloslava Hurbana. Sú to kópie dokumentov a publikácií príslušníkov štúrovskej generácie. Dopĺňajú ich vecné pamiatky a kroje. Prehliadka pamätných miest stretnutí mladých štúrovcov zahŕňa aj budovu fary. Tu bolo prijaté rozhodnutie o uzákonení spisovnej slovenčiny. Socha Jozefa Miloslava Hurbana pred farou, jeho pomník a mohyla  na starom cintoríne tvoria súčasť prehliadky Hurbanovho pôsobiska.

K najznámejším sakrálnym stavbám obce patrí evanjelický kostol postavený ako tolerančný chrám v roku 1787. O sto rokov neskôr ho obnovili a pristavili vežu. Interiéru kostola dominuje hlavný oltár z roku 1857 s obrazom Krista na mori od A  Jovanoviča.

Zdroj:  Slovensko – Rakúske pomoravie, autor Daniel Kollár, Jana Ovečková, Mária Ovečková