Od roku 2007 evidujeme na našej kultúrnej scéne združenie senických neprofesionálnych výtvarných umelcov s názvom SenART.  Vďaka aktívnej činnosti si získalo pevné postavenie a dostalo sa do povedomia verejnosti nielen v samotnej Senici ale aj v okolí a získalo si svojich prívržencov a pravidelných návštevníkov výstav. V druhej polovici apríla združenie ponúklo našej verejnosti svoju spoločnú prezentáciu, tzv. klubovú výstavu s názvom Paleta 2016.

Koncipovaná bola ako tie minulé, formou salónu, čiže voľným výberom z tvorby všetkých trinástich členov. Kolekciu tvorili rôzne modifikované programy plošných maliarskych disciplín, bola mnohovrstevnou ukážkou generačného, žánrového a štýlového potenciálu združenia. Zápis diel bol preto rôznorodý a klenul sa veľkým oblúkom z reálneho sveta až do nepredmetnej pocitovej podoby. Tematicky kotvil najpočetnejšie v obľúbenom žánri krajinomaľby a jej mnohorakých podobách, od širokých pohľadov až po krajinné zátišia, od krajiny čistej, obohatenej figúrou alebo architektúrou až po krajinu mestskú. Okrem nej bola prítomná téma zátišia a zaznamenali sme zvýšený počet kompozícií s nepredmetným spôsobom zobrazovania. V nich zasa neustále vstupuje do hlavného tvorivého dialógu farba s tvarom a stávajú sa nosnými prvkami umeleckého prednesu. Na báze dobrovoľnosti bola tiež voľba techniky – zastúpené boli klasické maľby akrylom, olejom, akvarelom, temperou, mastným pastelom ale aj koláž a textilná technika, ktorú tentoraz v premiére reprezentovala technika mokrého plstenia.

Len celkom nedávno sa v združení rozbehli a aj zrealizovali dva úplne nové spoločné projekty, ktorých tvorivé výsledky sa taktiež prezentovali na výstave. Prvý inicioval predseda klubu Luboš Miča a vzniklo spoločné grafické dielo s názvom Senica (lept, suchá ihla, akvatinta). V jeho kompozícii je jedným malým motívom, ktorý niečím vystihuje Senicu respektíve blízke okolie, zastúpený každý autor SenARTu. Grafika sa realizovala v spolupráci s akademickým maliarom a grafikom Mariánom Komáčkom, v ktorého ateliéri sa aj tlačila. Týmto originálnym dielom boli tiež obdarované ocenené osobnosti z oblasti školstva a kultúry v Senici 30. 3. 2016.
Druhý projekt sa odohrával pod taktovkou členky klubu Dany Motusovej a bol realizovaný v spolupráci s Klubom priateľov histórie. Výsledkom tejto tvorivej dielne sú podoby zadymenej prehistorickej keramiky, ktorá bola nielen súčasťou klubovej výstavy, ale prezentovala sa aj popri originálnych vykopávkach počas podujatia Stretnutie s históriou v Dome kultúry v Senici 7. 4. 2016.

Výstava SenARTu Paleta 2016 ako celok bola mnohotvárnym zúročením diel autorov aj opakovanou sondou do základnej výtvarnej problematiky. Potešiteľná je skutočnosť, že väčšina autorov má snahu posúvať formuláciu svojho individuálneho umeleckého jazyka ďalej a dopredu. Zlepšuje sa práca s kompozíciou diela, skladby rozvádzajú originálnejšou rytmikou, svetlom a koloritom, významové a obsahové posolstvá tvorby korenia filozofickými aj metaforickými odkazmi s mnohými symbolmi a znakmi. Taktiež dva zmienené projekty priniesli so sebou nové výzvy v rozvoji výtvarného prejavu každého jednotlivca.

 

Dana Janáčková