Vo štvrtok 18. augusta pribudli v rámci podujatia Nočná Senica na Záhorácku stenu slávy dve nové pamätné dosky. Tentokrát sa pocty dostalo senickým osobnostiam Pavlovi Braxatorisovi a Anke Gamnovej. Aj keď už nie sú medzi nami, výsledky ich práce pozná každý a pretrvávajú dodnes.

Braxatoris_Pavol4

V letný štvrtkový večer sa Námestie oslobodenia v Senici prenieslo v čase späť do 20. storočia. Najskôr do jej prvej polovice, kedy žil a tvoril senický rodák Pavol Braxatoris. Piesne, ktoré zložil výborne odprezentovala jazzová skupina Fats Jazz Band v dobovom oblečení. Veď kto by nepoznal pesničky ako Rodný môj kraj, Dedinka v údolí, Poprosme hviezdy, Marína a ďalšie, ktoré sa hrajú, spievajú dodnes. Sú to šlágre, hity, obľúbené pesničky nielen  staršej generácie, ale zaujmú aj mladších. Každý si ich vypočujeme až do konca. Zľudoveli – hrávajú ich v rôznych aranžmánoch barové kapely, ale aj rozličné ľudové zoskupenia muzikantov na spoločenských podujatiach, dokonca i svadbách. Máloktorý muzikant však dnes vie, že ich autorom melódií je Gejza Dusík a textárom rodený Seničan Pavol Braxatoris.

 

V druhej polovici podujatia sme si pripomenuli krátkym filmom tvorbu ďalšej senickej osobnosti, dramatičky Anky Gamnovej, ktorá svoj život zasvätila divadlu. Jej zanietenosť a oduševnenie  pre divadlo nepoznali  hranice.  Amatérskemu divadlu sa venovala celou dušou a telom.  Vyštudovaná pedagogička bola tiež  scenáristkou, režisérkou,  dramaturgičkou a veľkým priateľom mladých ľudí.   So žiakmi literárno-dramatického odboru Základnej umeleckej školy vytvorila množstvo  Gamanova_Anna_múspešných inscenácií.  Cez súbor Zádrapky, kde  žiaci dostávali  priestor na vyslovenie svojho názoru, mnohým otvorila bránu do sveta profesionálneho umenia.  Prostredníctvom Zádrapiek aj v Liverpoole, Londýne, Dortmunde či Ankare vedeli o Senici a PaedDr. Anne Gamanovej.  Počas jej pôsobenia sa  v Zádrapkách vystriedali stovky detí  a mnohých ovplyvnila natoľko, že sa rozhodli pre  profesionálnu umeleckú dráhu, napríklad  Helena  Krajčiová, Bibiana Ondrejková, Zuzana Ožvoldíková, Natália Drabiščáková, René Parák, Vladimír Adásek, Gregor Hološka, Ján Slezák, Andrej Štermenský, Milan Mikulčík a ďalší.

Na záver večera nastala dlho očakávaná chvíľa. Na pódium vystúpili tvorca myšlienky Záhoráckej steny slávy prezident recesistickej Záhoráckej sebjestačňí svojpomocňí republiky Pavol Nemec Lelín a primátor meste Senica Branislav Grimm, ktorí po zaznení Záhoráckej hymny odhalili spoločne nové ozubené kolieska s menami týchto významných senických rodákov na Záhoráckej stene slávy, ktorej hlavnou myšlienkou je zviditeľňovať osobnosti pochádzajúce zo Záhoria a propagujúce úspechy a rozvoj regiónu v rôznych oblastiach spoločenského života.

 

Program večera zakončila svojim vystúpením kapela Záhorácky výbjer hrajúca pesničky v záhoráčtine.

Zdroj: senica.sk