Spomienkové oslavy 175. výročia kodifikácie spisovnej slovenčiny v Hlbokom
V dňoch 11. až 16. júla 1843 sa stretli významní muži nášho národa Jozef Miloslav Hurban, Ľudovít Štúr a Michal Miloslav Hodža, aby sa dohodli na uzákonení spisovnej slovenčiny zo stredoslovenského nárečia na evanjelickej fare v Hlbokom, kde J. M. Hurban pôsobil ako farár.
Pri tejto príležitosti sa v nedeľu 21. októbra 2018 v obci Hlboké konali Spomienkové oslavy 175. výročia kodifikácie spisovnej slovenčiny s odhalením drevenej sochy Dr. J. M. Hurbana. Slávnostné podujatie, ktoré organizačne zabezpečili Obec Hlboké, Trnavský samosprávny kraj, Záhorské osvetové stredisko v Senici sa po stretnutí hostí na obecnom úrade začalo slávnostnými službami Božími v evanjelickom kostole.
Vzácnych hostí, medzi ktorými boli Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja, zástupcovia Ministerstva kultúry SR, Matice slovenskej, zahraničných Slovákov z Austrálie, regionálnych kultúrnych organizácií, duchovenstva Myjavského seniorátu, autora sochy – rezbára Andreja Iršu, zastupiteľov obce i presbyterov cirkevného zboru Hlboké a všetkých účastníkov privítal senický a zastupujúci hlbocký evanjelický farár, Juraj Šefčík. Spolu s ním liturgovali farári Myjavského seniorátu Samuel Mišiak a Miroslav Hvožďara starší.
Na významný historický počin v dejinách nášho národa, ktorý sa pred 175 rokmi uskutočnil na hlbockej fare i odkaz pre budúcnosť poukázali konsenior Peter Švehla v kázni a v svojich príhovoroch, predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, starosta obce Hlboké a kurátor domáceho cirkevného zboru Miloš Čobrda i predseda Dozorného výboru Matice slovenskej Štefan Martinkovič. Umeleckým slovom osobnosť Jozefa Miloslava Hurbana priblížil recitátor a herec Juraj Sarvaš. Nechýbal ani príhovor autora sochy Dr. J. M. Hurbana z lipového dreva, rezbára Andreja Iršu z Kátova.
Odhalenie drevenej sochy Dr. J. M. Hurbana, v životnej veľkosti, uskutočnili Jozef Viskupič, Miloš Čobrda, Juraj Šefčík a Andrej Irša.
Slávnostný charakter spomienkových osláv umocnil sólo spev národných piesní Hojže, Bože a Kto za pravdu horí v interpretácii Boženy Vojtkovej s hudobným sprievodom Ondreja Hluchého.
Viera Juríčková
ZOS Senica