Asymetrie Miroslavy a Marka Trizuljakovcov
Vo štvrtok 7. apríla sa v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici uskutočnila vernisáž výstavy Miroslavy a Mareka Trizuljakovcov s názvom Asymetrie. Výstavu môžete navštíviť do 29. mája 2016.
Asymetrie je názov prezentácie manželov Miroslavy a Marka Trizuljakovcov, ktorú pripravila Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici a prezentuje posledné desaťročné tvorivé úsilie ich autorských programov. Formou svojho zápisu evokuje dva aspekty, pričom každý z nich má v tomto prípade niekoľko možností interpretácie. Ako kladný pól, čiže symetriu, môžeme uviesť cieľ projektu – prezentovať výtvarnú tvorbu českého umenia, ktoré je v súlade so špecializáciou galérie, ďalej spoločný priestranný ateliér autorov, ktorý prináša na jednej strane vzácnu symbiózu vo výtvarnom názore i vnútornej inšpirácii, ale podobnosť týchto dvoch aspektov logicky prináša tvorivú interakciu.
Rodáčka z Olomouca, akad. mal. Miroslava Trizuljaková, sa venuje reštaurátorskej tvorbe a podieľa sa na záchrane kultúrneho dedičstva našich predkov. Naliehavá je však aj potreba vlastného umeleckého vyjadrenia, ktoré rozvíja v sústredenom záujme o maľbu a menej tradičné technologické možnosti spracovania – aplikáciu, dekalk, a asambláž. Prostredníctvom nich odkrýva strategickú úvahu pulzujúcu v základnej množine náhodne vzniknutých textúr a foriem útržkov starých omietok a kulminuje autentickým, úderným, niekedy len minimalistickým zásahom interpretujúcim a vypichujúcim nosnú časť deja príbehu. Ukladá a prelína, ako vrstvy reštaurovanej omietky, jednotlivé časové a významové formulácie zameriavajúce sa predovšetkým na rôzne dennodenné impulzy, na sprostredkovanie vlastných rozpoložení ale aj tém kresťanskej orientácie.
Akad. mal. Marek Trizuljak (narodil sa v Bratislave) sa v oblasti výtvarnej tvorby pasuje do pozície autora hľadania nečakaných súvislostí a s prirodzeným šarmom sa presúva z plošného vyjadrenia do priestorového a naopak. Stredobodom jeho pozornosti v prezentovanom súbore je krajina, ktorej tvarové i obsahové variácie zachytáva senzitívnou rečou fotografickej sekvencie. Sústreďujú sa na sprostredkovanie pocitov a osobných zážitkov postupom analogickým maliarstvu, zosilnenou postprodukčnou „rozmaľovanou“ formou. Následne ju variuje v sklenej tavenej magme, pričom tieto plastiky sú zhutneným koncentrátom obrazového poznania. Opäť spájajú vizuálne kvality so senzuálnymi podnetmi, vzácne korešpondujú so zrkadliacim obrazom fotografických diel a ich krehký materiál má podobu zrebného surového odliatku, je matný a jemne štruktúrovaný.
Dana Janáčková
Zdroj: senica.sk