Už staroveké národy v antike dávali v predvečer 1. mája na domy a hospodárske budovy stromčeky, ktoré boli symbolmi ochrany pred zlými duchmi a chorobami, ako aj symbol želania hojnej úrody. Odtiaľ už nebolo ďaleko k myšlienke postaviť máj aj pre obdivované dievča súce na vydaj. Na tento zvyk už odpradávna nadviazali i slovenskí mládenci, ktorý na znak úcty a lásky stavali stromčeky pred domy svojim vyvoleným devám. I preto sa mesiac máj označuje nielen ako symbol jari, ale aj ako mesiac lásky. Mesto Senica každoročne stavia jeden spoločný vysoký máj na Námestí oslobodenia, ktorý symbolizuje lásku, zdravie, krásu všetkých senických dievčat  žien. Tento rok sme máj postavili v piatok 29. apríla za sprievodu dychovej hudby Križovianka.

Ani mestské časti Kunov a Čáčov  nezabudli na svoje ženy a dievčatá. V sobotu 30. mája postavili máje aj v týchto častiach. V Čáčove vystúpili krojované deti z MŠ Čáčov, do tanca potom zahrali cimbálová muzika Galán z Podluží a dychová kapela Vonička V-band. Krásne počasie doprialo tomu, že si ľudia mohli posedieť vonku pri občerstvení a deti sa mohli vyblázniť na atrakciách a kolotočoch.  V Kunove postavili máj až na druhý pokus, ale nálada tu bola famózna. Po niekoľkých rokoch sa miesto stavania mája presunulo pred Spoločenský dom Kunov. Máj so slovenskou vlajkou na vrchole postavili za sprievodu hudby folklórneho súboru Sobotišťan. Súťažilo sa tu v pití piva a predmájový podvečer zavŕšilo opekanie špekáčikov na ohni.

Tretím dňom prvomájových osláv bola nedeľa. Spod mája na Námestí oslobodenia hrala od rána ľudová muzika v podaní Klubu priateľov heligónky. Neskôr to roztočil folklórny súbor Kopaničiar a v doobedných hodinách sa ešte predstavili Mažoretky Spirit Senica. Potom sa už prítomným prihovoril primátor mesta a zástupcovia politických strán. Branislav Grimm vo svojom prejave pozdravil Seničanov a vyzdvihol prvý máj ako sviatok práce, ako spomienku na pamätné masové demonštrácie chicagských robotníkov z roku 1886, kedy okolo 25-tisíc robotníkov vyšlo do ulíc, štrajkovalo za 8-hodinový pracovný čas, za deň voľna a vytvorenie dôstojných pracovných podmienok, pričom táto pokojná demonštrácia bola kruto potlačená políciou a streľbou do bezbranných robotníkov. Na počesť padlých obetí sa svetové robotnícke hnutie rozhodlo v roku 1890 každoročne si tieto smutné udalosti pripomenúť na celom svete ako Sviatok práce.  „Práca v našich životoch zaujíma jedno z najdôležitejších hodnotových miest. V nej trávime väčšinu času, živí nás a obzvlášť v súčasnej dobe pociťujeme aj jej nedostatok. Mať dnes stabilnú, nielen morálne ale i finančne dobre ohodnotenú prácu sa považuje za šťastie. Veď ona a zdravie sú dnes to najdôležitejšie, čo človek potrebuje pre dôstojný život,“ povedal vo svojom príhovore primátor mesta, ktorý zakončil slovami: „Želám Senici, aby v nej žilo čo najviac spokojných občanov, ktorí v práci nájdu šťastie, uplatnenie podľa svojich schopností, odborných kvalít a aby naďalej pokračoval trend znižovania nezamestnanosti.

Poobedie už patrilo domácej hudobnej scéne a na pódium vystúpili kapely Chilli, Fingers a RocksBerry. Program prvomájových osláv dopĺňala aj ochutnávka vína Vinárstva Janoušek & Polák, ktorá počas dňa prebiehala v Dome kultúry Senica.

Zdroj: senica.sk